منابع پایان نامه و مقاله درباره : 
تقویت و مقاوم سازی سازه های موجود در مقابل خرابی پیشرونده

منابع پایان نامه و مقاله درباره : تقویت و مقاوم سازی سازه های موجود در مقابل خرابی پیشرونده

تعیین سطح عملکرد بر اساس دستورالعمل بهسازی و FEMA-356 [33,27]

به زبان ساده هدف از بهسازی لرزه‌ای ساختمان این است که اعضای سازه‌ای و ملحقات غیرسازه‌ای به‌گونه‌ای تقویت شوند که در صورت وقوع زلزله،  آسیب‌های کمتری به این اجزاء وارد شود.

آیین‌نامه‌های FEMA و ATC با توجه به اهمیت ساختمان و کارایی آن بعد از وقوع زمین‌لرزه،  آسیب‌های احتمالی را بررسی و سطوح بهسازی را بر این اساس تعریف کرده‌اند. در این آیین‌نامه‌ها طراحی و بهسازی بر مبنای سطوح عملکرد است. در این فصل بعضی از مفاهیم اصلی و رایج در تعیین سطوح عملکرد ساختمان را توضیح می‌دهیم و سپس سطوح مختلف عملکرد را بر اساس FEMA و دستورالعمل‌ بهسازی تشریح می‌کنیم.

برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

 

۳-۱-۱- تعاریف مقدماتی:

۳-۱-۱-۱- سطح عملکرد : حالت مطلوب ساختمان پس از وقوع زلزله می‌باشد،  که میزان نقایص (خرابی و تلفات) ناشی از زلزله را نشان می‌دهد.سطوح عملکرد به دو دسته سازه‌ای و غیرسازه‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند،  که در بخش بعدی بطور مفصل توضیح داده خواهد شد.

۳-۱-۱-۲- سطح عملکرد ساختمان: عبارتست از ترکیب یک سطح عملکرد سازه‌ای و یک سطح عملکرد غیرسازه‌ای،  که توصیف جامعی از آسیب کلی بدست می‌دهد.

 ۳-۱-۱-۳- هدف بهسازی: عبارت است از تقویت اعضای سازه‌ای و ملحقات غیرسازه‌ای بر اساس سطح عملکرد [۲۷].

۳-۱-۲- سطوح عملکرد اجزای سازه‌ای و غیرسازه‌ای

سطوح عملکرد ساختمان بر مبنای عملکرد اجزای سازه‌ای[۱]و غیرسازه‌ای[۲] تعریف می‌شود.

این سطوح عملکرد بر اساس میزان ترک‌ خوردگی یا خرابی اجزای سازه‌ای و غیرسازه‌ای تعریف می‌شوند،  تا انتخاب سطح عملکرد مناسب توسط طراح یا صاحب ساختمان بیش‌تر قابل درک باشد. سطح عملکرد سازه‌ای و چهار سطح عملکرد غیرسازه‌ای، برای ایجاد سطوح عملکرد ساختمان به‌کارمی‌رود.

 

 

۳-۱-۲-۱- سطوح عملکرد اجزای سازه‌ای[۳]

منظور از اجزای سازه‌ای ستون‌ها،  تیرها،  بادبندها،  دیوارهای بتنی،  دیوارهای پرکننده با مصالح بنایی غیرمسلح،  پی‌ها،  دیافراگم‌ها و … است. معیارهای سطح عملکرد اجزای سازه‌ای با توجه به نوع سیستم سازه‌ای و اصلی یا غیراصلی بودن عضو و همچنین تغییر مکان جانبی گذرا و ماندگار تقسیم‌بندی می‌شوند. منظور از تغییر مکان جانبی گذرا،  حداکثر تغییر مکان نسبی جانبی طبقات است که پیش‌بینی می‌شود در طول وقوع زلزله طرح در ساختمان ایجاد شود. هم‌چنین منظور از تغییر مکان جانبی ماندگار حداکثر تغییر مکان نسبی جانبی طبقات است که پس از وقوع زلزله به‌دلیل رفتار خمیری یا ترک‌خوردگی در سازه باقی می‌ماند.عملکرد اجزای سازه‌ای به اختصار با یک شماره نشان داده می‌شود،  هم‌چنین حرف S مخفف Structual است.این سطوح عملکرد در جدول( ۳-۱) طبقه‌بندی شده‌اند [۲۷و۲۸].

[۱]Structural

[۲]Nonstructural

[۳]Structural performance levels and ranges

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *